en az lise mezunu uzman erbaş alımıen az lise mezunu uzman erbaş alımı

İçişleri Bakanlığı Sahil Güvenlik Komutanlığı’na KPSS şartsız en az lise mezunu uzman erbaş alımı için 10 Ekim 2022 tarihi itibariyle başlayan başvuru işlemleri devam ediyor.

Adaylar başvurularını e-Devlet üzerinden online olarak yapabiliyor. Uzman erbaş alımında adayların askerliklerini yapmış olması, Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından sevk edilecek hastanelerden “Uzman Erbaş Olur” (Komando sağlık yeteneklerini karşılayan) kararlı sağlık raporu alması gibi şartların yanı sıra yaş ve diğer şartları da yerine getirmesi gerekiyor.

Başvuru sürecine dair tüm detayları barındıran kılavuza Sahil Güvenlik Komutanlığının resmi internet sayfasından erişim sağlanabiliyor.

ADAYLAR YAŞ VE ASKERLİK ŞARTIYLA İLGİLİ TEPKİLİ

Çok sayıda aday yaş şartı ve askerlikteki denizci olarak yapmış olma şartından dolayı tepki gösteriyor. Söz konusu şartın başvurular devam ederken değiştirilmeyeceği biliniyor.

Konuyla ilgili yorumlarınızı sayfanın altındaki yorum kısmı vasıtasıyla paylaşabilir, diğer askeri personel alımlarını takip etmek ve son iş haberlerinden anında haberdar olmak için TIKLA.

UZMAN ERBAŞ ALIMI BAŞVURU KOŞULLARI

1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak.

2. En az lise mezunu olmak.

3. 2022 yılının Ocak ayının ilk günü itibariyle 27 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1995 ve daha sonra doğmuş olanlar başvurabilir).

4. Sözleşmeli erbaş ve erlerden; başvuru tarihleri içerisinde en az üç (3) yıl görev yapmış ve müteakip sözleşme süreleri içinde olanlar için 2022 yılının Ocak ayının ilk günü itibariyle 29 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1993 ve daha sonra doğmuş olanlar başvurabilir).

5. Askerlik görevini yapmış veya yapıyor olmak.

6. Askerlik hizmetini yapmış olan adaylar için, terhisi üzerinden 5 (beş) yıldan fazla süre geçmemiş olmak (10 Ekim 2017 tarihi ve sonrasında terhis olanlar).

7. Askerlik hizmetini sürdürenler için kılavuzda da yer alan uygun nitelik belgesi almak.

8. Yapılacak yazılı sınav, ön sağlık muayenesi, fiziki yeterlilik ve değerlendirme testleri (yüzme dâhil), uygulamalı sınavlar ile mülâkat sınavında başarılı olmak ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca belirlenen kontenjana girmek.

9. Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından sevk edilecek hastanelerden “Uzman Erbaş Olur” (Komando sağlık yeteneklerini karşılayan) kararlı sağlık raporu almak.

10. Yaptırılacak güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak.

11. Askerî öğrencilik ile ilişiği kesilmemiş olmak, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında daha önce subay (yedek subay dâhil), astsubay (yedek astsubay dâhil), uzman jandarma ve uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş olmak.

12. Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş Alımları Bilgilendirme Kılavuzu’ndaki (Ekim 2022) diğer şartları taşıyor olmak.