diyanet işleri başkanlığı personel alımıdiyanet işleri başkanlığı personel alımı

Diyanet İşleri Başkanlığı’na yeni alımlar için geri sayım sona eriyor. DİB uzman yardımcısı alımı için başvuru işlemleri 25 Ekim 2022 tarihi itibariyle başlıyor.

Söz konusu alım için başvurular 25 Ekim – 8 Kasım tarihleri arasında Diyanet İşleri Başkanlığı‘nın resmi internet sayfası üzerinden (sinav.diyanet.gov.tr) üzerinden gerçekleştirilecek.

Uzman yardımcısı alımı için başvuru yapmak isteyen adayların en az dört yıllık dini yükseköğrenim mezunu olması, 2021 ya da 2022‘de gerçekleştirilen KPSS‘den en az 60 puan almış olması gibi şartları şartları sağlaması gerekli.

Yeni personel alımlarını takip etmek ve anında haberdar olmak için TIKLA VE ÜCRETSİZ KATIL.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI UZMAN YARDIMCISI ALIMI BAŞVURU GENEL ŞARTLARI

Adaylarda ayrıca aranacak diğer şartlar şu şekilde:

  • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48 inci maddesinin (A) bendindeki genel şartları taşımak,
  • Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin 5 inci maddesinin (b) bendinde belirtilen “Ortak Nitelik” şartını taşımak,
  • En az lisans düzeyinde dört yıllık dini yükseköğrenim mezunu olmak,
  • Sınavın yapılacağı yılın ilk günü itibariyle 35 (otuz beş) yaşını doldurmamış olmak,
  • 2021 veya 2022 yıllarında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı’nın KPSSP3 puan türünden en az 60 (altmış) puan almış olmak,
  • Adayın 2021 ve 2022 yıllarına ait KPSS puanı bulunması halinde yüksek olan puan dikkate alınacaktır.
  • Daha önce yapılmış Diyanet İşleri Uzman Yardımcılığı yarışma sınavlarında iki defa başarısız olma

Diyanet İşleri Başkanlığı’na gerçekleştirilecek ilgili alım için başvuru sürecine dair detaylı bilgilendirme başkanlık tarafından yapıldı. Buna göre başvuru süreci şu şekilde ilerliyor:

1. Müracaatlar, başvuru şartlarını taşıyan adayların bizzat kendileri tarafından 25.10.2022 (saat 09:30) – 08.11.2022 (saat 16:30) tarihleri arasında DİBBYS Programı üzerinden “sinav.diyanet.gov.tr” adresi aracılığı ile yapılacaktır.
2. Başvuru yapan adaylar arasından KPSS puan sırasına göre atama yapılacak kadro sayısının 20 (yirmi) katına girenler 10.11.2022-11.11.2022 (saat 16.30) tarihleri arasında 140 (yüz kırk) TL sınav başvuru ücretini ödemeleri gerekmektedir.
3. Ödeme işlemi, “sinavodeme.diyanet.gov.tr” adresi üzerinden sadece kredi kartı veya banka/bankomat kartı ile gerçekleştirilecektir.
4. Sınav başvuru ücretini belirlenen süre içerisinde yatırmayan adayların başvuruları kabul edilmeyecek ve bu durumdaki adaylar sınava katılamayacaktır. Sınav ücretini yatıran adayların başvuruları sistem tarafından otomatik olarak onaylanacaktır.
5. Adaylar, başvuru ekranındaki ilgili alana 1000 karakteri aşmayacak şekilde özgeçmişlerini yazacaklardır.
6. Başvuru işlemlerinin hatasız, eksiksiz ve duyuruda belirtilen hususlara uygun olarak yapılmasından adayların kendileri sorumlu olacaktır.
7. Müracaatların sona ermesinden sonra adayın başvuru bilgilerinde hangi nedenle olursa olsun kesinlikle değişiklik yapılmayacaktır.
8. Başvuru şartlarını taşımayan, duyuruda belirtilen şekilde başvurusunu yapmayan, başvurusu geçersiz sayılan, sınava girmeyen/giremeyen, sınava alınmayan, sınavdan çıkarılan, sınavda başarısız olan veya sınavı geçersiz sayılan adaylara ücret iadesi yapılmayacaktır.
9. Bu duyuruda belirlenen esaslara uygun olmayan başvurular kabul edilmeyecektir.

Ayrıntılar ve diğer detayları kurumun resmi sayfasından takip edebilirsin.