DIŞİŞLERİ PEROSNEL ALIMIDIŞİŞLERİ PEROSNEL ALIMI

Dışişleri Bakanlığı KPSS’siz personel alımı başvuru şartları ve tarihleri duyuruldu.

Bakanlık yayımladığı resmi duyuruda KPSS şartı olmadan 30 personel alımı yapacağını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı KPSS’siz personel alımı için başvurular 7 Kasım 2022 pazartesi günü başlıyor.

Giriş Sınavı başvuruları 18 Kasım 2022 cuma günü saat 18:00’da sona eriyor. Giriş sınav yazılı ve sözlü aşamalardan oluşuyor. Sınav yazılı aşaması 17-18 aralık 2022 tarihleri arasında uygulanacak.

YENİ PERSONEL ALIM HABERLERİNİ TAKİP İÇİN TIKLA VE TAKİP ET.

Dışişleri Bakanlığı personel alımı için başvuru yapmak isteyen adayların başvuru genel ve özel şartlarını dikkatle incelemesi gerekiyor.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI PERSONEL ALIMI İÇİN KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

(1)       Sınava başvurabilmek için;
a)       657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinde sayılan genel şartları taşımak (Sınava başvurabilmek için Türk Vatandaşı olmak gerekmektedir),
b)        01.01.2022 tarihi itibarıyla 45 yaşını doldurmamış olmak (01.01.1977 ve daha sonra doğmuş olanlar),
c)        Yurt içindeki üniversitelerin veya diploma denkliği Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin hukuk fakültelerinden mezun olmak,
(2)   Sözleşmeli Dışişleri Hukuk Uzmanlığı sınavına aşağıdaki tabloda gösterilen farklı kategorilerden birinden başvurulabilecek olup, söz konusu kategorilerin isimleri, sınavların yapılacağı yabancı diller, 2020, 2021 veya 2022 yıllarında sınava girilecek yabancı dilde alınmış olan asgari YDS/e-YDS puanları, atama yapılabilecek azami kadro sayıları ile yazılı sınava kabul edilecek aday sayıları da aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. Puan eşdeğerliği ÖSYM tarafından saptanmış uluslararası yabancı dil sınavlarından 2020, 2021 veya 2022 yıllarında alınan puanların, bahse konu uluslararası yabancı dil sınavına ilişkin sonuç belgesinin alındığı sınav dönemi itibarıyla ÖSYM tarafından belirlenen YDS’deki karşılıkları da değerlendirmeye alınacaktır.
(
3)       Almanca ve Fransızca’dan sınava girecek adayların ayrıca İngilizce’den en az C düzeyinde YDS/e-YDS puanı ibraz etmeleri gerekmektedir.

Başvuru koşulları ve diğer detaylara erişim için https://kariyerbankasi.net/disisleri-bakanligina-kpss-sartsiz-personel-alinacak/ adresini ziyaret edebilirsiniz.