Dışişleri Bakanlığı KPSS şartsız 30 personel alımı için başvuru şartları ve tarihleri netleşti.

Dışişleri Bakanlığı’na KPSS şartsız 30 personel alımı için başvuru tarihleri ve şartları netleşti.

Dışişleri Bakanlığının resmi sayfasından ve Basın İlan Kurumu sayfasından yapılan açıklamada Dışişleri Bakanlığı’na sözleşmeli 30 hukuk uzmanı alımı yapılacak. Dışişleri Bakanlığı KPSS şartsız personel alımı için başvurular 7 Kasım’da başlayıp, 18 Kasım’da sona erecek. Dışişleri Hukuk Uzmanı Giriş sınavına başvuru yapmak isteyen adayların YDS şartları ve diğer şartları dikkatle incelemesi gerekiyor.

YENİ ALIMLARI TAKİP ETMEK , KARİYER HABERLERİNE GÖZ ATMAK İÇİN TIKLA.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI HUKUK UZMANI GİRİŞ SINAVI BAŞVURU ŞARTLARI

Yayımlanan duyuruda sınava başvuru şartları şu şekilde sıralandı:

  • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinde sayılan genel şartları taşımak (Sınava başvurabilmek için Türk Vatandaşı olmak gerekmektedir),
  • 01.01.2022 tarihi itibarıyla 45 yaşını doldurmamış olmak (01.01.1977 ve daha sonra doğmuş olanlar),
  • Yurt içindeki üniversitelerin veya diploma denkliği Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin hukuk fakültelerinden mezun olmak,
  • Sözleşmeli Dışişleri Hukuk Uzmanlığı sınavına aşağıdaki tabloda gösterilen farklı kategorilerden birinden başvurulabilecek olup, söz konusu kategorilerin isimleri, sınavların yapılacağı yabancı diller, 2020, 2021 veya 2022 yıllarında sınava girilecek yabancı dilde alınmış olan asgari YDS/e-YDS puanları, atama yapılabilecek azami kadro sayıları ile yazılı sınava kabul edilecek aday sayıları da aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. Puan eşdeğerliği ÖSYM tarafından saptanmış uluslararası yabancı dil sınavlarından 2020, 2021 veya 2022 yıllarında alınan puanların, bahse konu uluslararası yabancı dil sınavına ilişkin sonuç belgesinin alındığı sınav dönemi itibarıyla ÖSYM tarafından belirlenen YDS’deki karşılıkları da değerlendirmeye alınacaktır.
  • Almanca ve Fransızca’dan sınava girecek adayların ayrıca İngilizce’den en az C düzeyinde YDS/e-YDS puanı ibraz etmeleri gerekmektedir.
KategoriYabancı DilAsgari YDS PuanıKontenjanYazılı Sınava Kabul Edilecek Aday Sayısı
1İngilizce8024480
2Almanca80360
3Fransızca80360
TOPLAM30600
  • Sınav sonucunda kategorilerden birinde yukarıdaki tabloda belirtilen sayıda adayın başarılı olamaması halinde, diğer kategorilerin yedeklerinde bulunan adaylardan puanı en yüksek olan adaylar başarı sırasıyla değerlendirilir.
  • Yazılı sınava kabul edilecek adaylar, her bir kategori için ayrı bir liste halinde YDS/e- YDS puanlarına göre yapılacak sıralamayla belirlenecek olup, asgari YDS/e-YDS puanına sahip olmak sınava katılma hakkını garanti etmemektedir.
  • Adaylar, farklı kategorilerde gerçekleştirilecek olan Sözleşmeli Dışişleri Hukuk Uzmanlığı giriş sınavına yalnızca bir kategoriden başvurabileceklerdir.
  • Sınava katılmaya hak kazanan adaylar, Kariyer Kapısı platformu ve Bakanlığın http://www.mfa.gov.tr adresli internet sitesinde ilan edilecektir. Sınava katılabilecek adaylara ayrıca e-posta ile bildirim yapılacaktır.
  • Sınava katılabilecek adaylara yönelik duyuruda, sınav programına ve sınavın yapılacağı adres bilgilerine yer verilecektir.

BAŞVURULAR NASIL YAPILIYOR?

Bakanlıktan yapılan açıklamada başvuru sürecine dair, “Giriş sınavı başvuruları 7 Kasım 2022 Pazartesi günü başlayacak ve 18 Kasım 2022 Cuma günü saat 18:00’de sona erecektir. Başvurular, e-Devlet üzerinden “Dışişleri Bakanlığı – Kariyer Kapısı Kamu İşe Alım” hizmeti veya “Kariyer Kapısı” https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr internet adresi üzerinden elektronik ortamda yapılacaktır. Posta ile veya diğer şekillerde yapılan müracaatlar kabul edilmeyecektir.” bilgilendirmesine yer verildi.