iphone turizmiiphone turizmi

iPHONE TURİZMİ BAŞLADI!

Teknoloji devlerinden biri olan Apple, geçtiğimiz Eylül ayında yeni iPhone 14 serisinin tanıtımını yaptı. Apple seri içinde iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modellerine yer verdi. En düşük iPhone modeli 30 bin 999 TL‘ den satışa çıktı. Telefon piyasasında iPhone modeller oldukça ilgi görüyor. Fakat ülkemizde döviz kurlarının sürekli değişkenlik göstermesi nedeniyle, iPhone telefonlar çok yüksek fiyatlardan satılıyor.

EN GÜNCEL TEKNOLOJİ HABERLERİNDEN ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN TIKLA VE KATIL!

TELEFON KULLANICILARININ BAŞKA ÇARESİ KALMADI!

iphone turizmi

iPhone telefonlardaki yüksek satış fiyatları, kullanıcıları farklı yöntemlere sürüklüyor

Bazı modellerde yüzde 100’ü aşan vergi oranı ve taksit sınırı, yurtdışından gelen yolcuların beraberinde getirdiği telefon sayısında rekora yol açarken, pasaport kaydı için Kuzey Kıbrıs ve Gürcistan gibi ülkelerde adeta iPhone turizmi oluştu. Kullanıcılar pasaport kaydı için Kuzey Kıbrıs ve Gürcistan gibi ülkelere turlar yaparak günübirlik seyahatlere çıkmaya başladı.

128 GB’lık iPhone 14 Pro Max, yüzde 96 vergi alınarak 43 bin 999 TL’lik bir fiyat ile Türkiye’de satışa sunuldu. Yapılan hesaplamalara göre, aynı cihaz ABD’den alındığında 1099 dolara (20 bin 426 TL) denk geliyor. Kullanıcının yurt dışından getirdiği cihazı kendi pasaportuna kaydetmesiyle bu fiyata 2 bin 732 TL harç ve 117 TL Özel İletişim Vergisi ekleniyor. Fiyat 23 bin 275 TL’ye çıkıyor. Yani tüketici aynı telefonu yurt dışından alarak 20 bin TL’den fazla kâr elde edebiliyor.

KARİYERBANKASİ.NET -İSTANBUL