tahıl anlaşmasıtahıl anlaşması

8. Türk Tıp Dünyası Kurultayında konuşuyor…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya’nın tahıl anlaşmasını askıya aldığını duyurdu. Erdoğan, “İnsanlığa hizmet için gayretimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

Türk Tıp dünyasının kıymetli temsilcileri, dost ve kardeş ülkelerden gelen kıymetli misafirlerimiz sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum.

Ülkemize ve güzel İstanbul’umuza hoş geldiniz diyorum. Toplantımızın tüm Türk dünyası , dünya için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Değerli misafirler geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile paylaştığımız Türkiye yüzyılını kendimizle birlikte tüm Türk dünyasının ortak geleceği vizyonu olarak tasarlıyoruz. Balkanlardan, Orta Asya’ya, Karadeniz’den Afrikaya kadar gönül dünyamızdaki tüm dostlarımızla ortak hayalleri paylaşıyoruz.

Türkiye yüzyılı hepimiz için deniz feneri mahiyetinde bir rehber olacaktır.

Bu gayretimizin gerisinde asırlardır yaşadığımız tecrübelerin , önümüze çıkardığı tablodan çıkardığımız dersler vardır. Bu tablo, kendi içinde enine boyuna tartışılmayı hak ediyor.

Tabiattaki her şeyi bir eşya, madde olarak gören bir anlayışın insanı da aynı kategoriye yerleştirmesi kaçınılmazdır. İnsana hizmet etmesi gereken araçların, mekanizmaların, sistemlerin bir süre sonra insanı kendisine hizmet ettirmeye başlaması değerlerimiz açısından kabul edilebilir değildir.

Eşrefi mahlukat olan insanı eşya seviyesine indiren zihniyetin önümüzdeki imkanlarla gidilebilecek yolun sonuna gelinmiştir.

Farabi’den İbn-i Sinaya büyük alimlerin yaptığı gibi insanın eşrefi mahlukat vasfıyla merkezde yer aldığı bilim anlayışını yükseltmenin vaktidir diyoruz.

Kovid-19 salgını tüm dünyayı sarsmaya başladığında, dünyadaki sağlık otoriteleri bir dizi tavsiyeler vermişti. Tam da o dönemde İbn-i Sina’nın hayatını anlatan bir filmde benzer tavsiyelerin yer aldığı görülüyordu.

Değerli misafirler, dünyanın gelişmiş diye tarif edilen ülkeleri hemen her alanda olduğu gibi sağlıkta da belirli bir gelir seviyesinin üzerindeki insanlara yüksek hizmet veren sistemlere sahiptir. Bu sistemlerde düşük ve orta gelirli kişilerin işleri çok zor.

AYRINTILAR GELİYOR…