Borsa İstanbul Güne Yükselişle Başladı.Sabah saatlerinde Borsa İstanbul, BIST 100 endeksi ile yüzde 0,42 oranında bir yükselişle 9.100,27 puandan başladı. Güne başlarken endeks, önceki kapanışın üzerine 37,91 puan ekleyerek değer kazandı.Borsa İstanbul Güne Yükselişle Başladı.

Borsa İstanbul Güne Yükselişle Başladı.

Sabah saatlerinde Borsa İstanbul, BIST 100 endeksi ile yüzde 0,42 oranında bir yükselişle 9.100,27 puandan başladı. Güne başlarken endeks, önceki kapanışın üzerine 37,91 puan ekleyerek değer kazandı.

Sektörel Performans Değerlendirmesi

Bu sabahki işlemlerde bankacılık endeksi yüzde 0,18, holding endeksi ise yüzde 0,31 oranında artış gösterdi. Sektör endeksleri arasında ulaştırma sektörü yüzde 1,11 ile en fazla kazancı elde ederken, bilişim sektörü yüzde 0,81 ile en çok değer kaybeden oldu.

Dünkü işlemlerde Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 1,28 değer kaybıyla 9.062,36 puandan günü tamamlamıştı.

Küresel Piyasalarda Son Durum

Küresel Pazarlarda Karışık Seyir: Analistlere göre, ABD’deki büyüme verilerinin beklentilerin altında kalmasına rağmen bireysel tüketim harcamalarında güçlü sinyaller alınması, küresel piyasalarda karışık bir seyire neden oldu. Bugün yurt içindeki yatırımcıların gözü, büyüme verilerine çevrildi.

Fed’in Faiz Kararına Odaklanma

Fed tarafından yakından takip edilen çekirdek kişisel tüketim harcamaları verileri, bugün açıklanacak. Analistler, bu verinin Fed’in faiz indirimi zamanlaması üzerinde önemli bir etkiye sahip olabileceğini ve piyasalardaki oynaklığı artırabileceğini belirtiyor.

Uluslararası İlişkiler ve Ekonomik Beklentiler

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan’ın, Brezilya’da düzenlenen G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı’nda gerçekleştirecekleri görüşmeler, yatırımcıların dikkatini çekiyor.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Türkiye ile ABD’nin önemli bölgesel sorunları nasıl birlikte çözebileceği üzerine Mehmet Şimşek ile görüşmeler yaptıklarını ve ikili ilişkilerin önemini vurguladıklarını ifade etti.

Yatırımcıların Takip Ettiği Veriler

Yurt içinde bugün büyüme ve TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) özeti başta olmak üzere yoğun bir veri gündeminin olacağı belirtiliyor. Yurt dışında ise, Almanya’da işsizlik oranı, öncü enflasyon verileri ve ABD’de kişisel tüketim harcamaları ile haftalık işsizlik maaşı başvuruları yatırımcıların odak noktasında yer alıyor.

Teknik analiz açısından, BIST 100 endeksinde 9.200 ve 9.300 seviyeleri direnç, 9.000 ve 8.900 seviyeleri ise destek olarak görülüyor. Bu noktalar, yatırımcılar için önemli hareket sinyalleri sunabilir.