ASGARİ ÜCRETASGARİ ÜCRET

BETAM Başkanı Prof. Dr. Seyfettin Gürsel Bloomberg HT’de katıldığı canlı yayında asgari ücret zammı ve sektörlere etkilerine ilişkin konuştu.

Asgari ücretin zammın enflasyon üzerinde yapılmasının beklendiğini söyleyen Prof. Dr. Gürsel, asgari ücret zammının bölgesel etkileri de olacağı uyarısında bulundu. Yapılacak yüksek zammın enflasyon da tetikleyici etkisi olabileceğini belirten BETAM Başkanı, aynı zamanda büyüme de ise olumlu yanlarının gözlemlenebileceğinin altını çizdi. Olumlu ve olumsuz etkilerin göz önüne alındığında hangisinin daha etkili olacağının ise zaman içerisinde görüleceğini söyledi.

BETAM Başkanı Seyfettin Gürsel

BELLİ Kİ CİDDİ ARTIŞ GELECEK

Ücret meselesi , asgari ücret çok gündemde. Belli ki ciddi bir artış gelecek. İktidarın söyleminden , bununla ilgili ifadelerden anlaşılıyor ki enflasyonun üzerinde bir artış gelecek. Enflasyon derken Temmuz’dan Aralık ayına kadar olanı enflasyon. Bu da %20 civarında olacak. Gidişat öyle. En son Ekim’i biliyoruz, yüzde 3 civarında enflasyon devam ediyor. Yüzde 20’nin üzerinde bir artış olacak. Tabi ne kadar olacak bilemiyoruz. Oldukça yüksek artış olursa, şu an alarm veren sektörlerde istihdam açısından olumsuz etki oluşturacak. Konfeksiyon sektörü alarm veriyor.

Avrupa’da siparişlerin yavaşladığı söyleniyor. Bu olumsuz etkiler istihdamı. İkincisi de inşaatta aslında bir duraklama oldu. Önce hatırlatmama gerek var mı bilmiyorum, 2018’de krize girdi sektör, istihdam kaybı yaşandı. Sonra duruldu, 2020’de pandemide hatırlarsınız, Mayıs ayında yeni bir hamle yaptı hükümet, konut krizi faizleri indirildi. Kamu bankaları kredi dağıttı. O sayede bir toparlama olmuştu.

İNŞAAT SEKTÖRÜ 2017’DEN ÇOK UZAKTA

İnşaat sektörü hala 2017’den çok uzakta. 15 Kasım’da göreceğiz inşaatta da ciddi istihdam sorunları olduğu görülecek. Önümüzdeki aylar oldukça sancılı geçecek gibi duruyor. Asgari ücretin de bunu haklı olarak gündemde tutuyorsunuz, iki tarafı keskin bıçak gibi, olumsuz etkileri olacak, bir kere kesinlikle bunu biliyoruz. Önceki yüksek asgari ücret artışlarının etkileri araştırıldı, kayıt dışı artırıcı ücretler arasında. İstihdamı da kısmen olumsuz etkileyebilir. Ne kadar artış yapılacak, bu tarafı böyle. Ama neden yapılıyor, iç talebe bir satın alma gücü pompalamak için. Bu da olumlu. Enflasyonu da etkileyecek ama olumsuz.

ASGARİ ÜCRETİN BÖLGESEL ETKİLERİ DE OLACAK

Asgari ücrette ciddi artış yapmada iktidarın esas beklentisi iç talep yükselsin, satın alımlar artsın, büyüme yükselsin, bu sayede işsizlik düşmeye devam etsin diye bekliyorlar. Olumlu, olumsuz etkiler bir anda yaşanacak. Asgari ücrette çok az tartışılan bir yanı da var. Asgari ücrette ciddi artış olursa, enflasyonun yüzde 20 enflasyon yüzde 35, yüzde 40 zam yapılırsa bunun İstanbul’daki etkisi başka, gelirlerin yüksek olduğu bölgelerde etkisi başka, geri kalmış, ortalama kişi başına gelirin düşük olduğu bölgelerde başka. Bölgesel düzeyde de etkileri olacak.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞINDAN ASGARİ ÜCRET ÇALIŞMASI

asgari ücret
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan asgari ücret açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanmadan önce işçilerin, işverenlerin ve kamuoyunun beklentilerini tespit etmek üzere araştırma başlatıyor. 2023 yılında geçerli olacak yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında, Türkiye genelindeki küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeleri de kapsayacak bu araştırmada asgari ücret beklentileri tespit edilerek değerlendirilecek.

2023 yılı asgari ücret belirleme çalışmaları çerçevesinde derlenen anket sonuçlarının, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında kamuoyuyla paylaşılması planlanıyor.

Bakanlık, 2022 yılında da asgari ücreti belirleme çalışmaları sürecinde Türkiye genelinde akademik bir kadronun gerçekleştirdiği asgari ücret araştırması yapmıştı.

https://www.csgb.gov.tr/haberler/bakanlik-2023-yilinda-gecerli-olacak-asgari-ucreti-belirleme-calismalari-kapsaminda-arastirma-baslatti/