Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den asgari ücret konusunda yeni açıklamalar geldi.

Bakanlığın bütçesinin görüşmeleri esnasında Plan ve Bütçe Komisyonunda sunum yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, asgari ücret zammı ve diğer zamlarda enflasyonu tetikleyecek sonuçlardan kaçınılması gerektiğini söyledi.

EN AZ LİSE MEZUNU, KPSS ŞARTSIZ MEMUR VE SÖZLEŞMELİ PERSONEL ALIMLARINDAN ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN TIKLA VE ÜCRETSİZ KATIL.

Vatandaşın enflasyona karşı ezdirilmeyeceğini fakat enflasyonu tetikleyecek sonuçlardan da kaçınılması gerektiğini söyleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı şu ifadeleri kullandı:

Asgari ücreti enflasyonun karşısındaki enflasyonun ücretleri, reel ücretleri gerileten etkisini ortadan kaldıracak bir asgari ücret uygulamasını gerçekleştireceğiz. Aralık ayının ilk haftasında, Asgari Ücret Komisyonu’nu toplayacağız.

Enflasyon her gün aşındırıyor. Bu arada bizim çok önemli bir noktada durmamız lazım, o da şu: Asgari ücret veya diğer ücret düzenlemelerinin enflasyonu bir sarmala dönüştürmeyecek bir düzende kalması. Onun ekonomik kriteri nedir? Onun ekonomik kriteri şudur: Emeğin verimliliği ile reel ücretlerin belirlenmesi arasındaki ilişkiyi kurmaktır yoksa enflasyon ücret sarmalı büyüyerek devam eder. O sarmala bizim imkân vermememiz lazım ama burada temel siyasetimizin emeğin tahrip edilmesinin önüne geçmektir.