EVDE BAKIM YARDIMIEVDE BAKIM YARDIMI

Bakan Yanık açıkladı, evde bakım yardımı ödemeleri başladı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bakıma ihtiyacı olan ağır engelli vatandaşlar ve ailelerine yönelik ekonomik destek amaçlı ‘Evde Bakım Yardımı‘ ödemelerinin başladığını, bu ay toplam 1 milyar 876 milyon lira ödemesinin hesaplara yatırılacağını söyledi. Bakan Yanık, ödemelerle ilgili, “Engelli bireylerin bakımının aile yanında sağlanması ve yaşadıkları çevrede desteklenmesi amacıyla 2006 yılında başlattığımız Evde Bakım Yardımı ile bakıma ihtiyaç duyan ağır engelli yakını olan ve bakımını üstlendiği için çalışamayan vatandaşlarımızı destekliyoruz.” açıklamasını yaparken evde bakım yardımı hak sahibi başına aylık 3336 TL yardım ödeneceğini hatırlattı.

Bakan Yanık Evde Bakım Ödemeleriyle ilgili ayrıca şunları söyledi:

Bakıma ihtiyacı olan ağır engelli vatandaşlar ve ailelerine ekonomik destek sağlamak amacıyla bu ay toplam 1 milyar 876 milyon TL Evde Bakım ödemelerini hesaplara yatırmaya başladık. Bu ay 562 bin vatandaşımız Evde Bakım Yardımı’ndan yararlanıyor. Ödemelerin tüm engelli vatandaşlarımıza hayırlı olmasını dilerim. Bu doğrultuda geliştirdiğimiz kapsayıcı, eşitlikçi ve sürdürülebilir hizmetler ile ekonomiden sosyal hayata kadar her alanda engelli vatandaşlarımızın yanında olduğumuzu vurgulamak isterim.

SOSYAL YARDIM ÖDEMELERİ, HİBE DESTEKLERİ VE DİĞER HABERLERİ TELEFONUNA ÜCRETSİZ ALMAK İÇİN TIKLA VE İNDİR.

TÜRKİYE AİLE DESTEK PROGRAMI ÖDEMELERİ DE SÜRÜYOR

Bakan Yanık, geçtiğimiz gün Türkiye Aile Destek Programı kapsamında Kasım ayına ilişkin ödemelerin başladığını duyurarak, ‘’Büyüyen ve gelişen ülkemizin refahını vatandaşlarımızla paylaşmayı sürdürüyoruz. Bu kapsamda geçtiğimiz Eylül ayında bütçesini 40 milyar TL’ye çıkardığımız desteğimizde ödemeleri bu ay artırarak yapıyoruz. Hak sahibi hanelerimize 850 TL – 1.250 TL arasında bir ödeme gerçekleştiriyoruz’’ şeklinde konuştu.

Türkiye Aile Destek Programı kapsamında bu ay başlatılan çocuk bileşeninin ilk ödemelerin yapıldığına dikkat çeken Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, şunları söyledi:

“Sosyal yardımlardan faydalanan ailelerdeki çocuklarımıza yönelik yeni desteğimizi sunmaya başladık. Çocuk Bileşeni kapsamında sosyal yardım faydalanıcısı hanelere çocuk sayısına göre aylık 350 TL – 650 TL arasında destek sağlıyoruz. Bu kapsamda destekten yararlanmaya hak kazanan 1,8 milyon hanemize toplam 776 milyon TL ilave destek sağladık. Böylece Türkiye Aile Destek Programı kapsamında hem aile bileşeni hem de çocuk bileşeni ile birlikte toplam 3,2 milyar TL’yi hak sahibi olan 2,5 milyon hanemize hesaplarına yatırmış olduk.’’