ALES 3ALES 3

ALES 3 heyecanı sona erdi. ALES için sınav sonuç tarihleri açıklandı. Adaylar, puanlarının nasıl hesaplanacağını merak ediyor. ALES puan hesaplamasıyla ilgili detaylar, sonuç tarihi ve daha fazlası bu haberimizde.

2022 ALES 3 ÖSYM TARAFINDAN BUGÜN UYGULANDI

2022 ALES 3 , ÖSYM tarafından bugün saat 10.15’te gerçekleşti. 150 dakika süren sınavın sona ermesiyle birlikte sınav soruları ve cevapları ile sınav sonuçları , puan hesaplama yöntemi adaylar tarafından en çok merak edilen konular arasında yer aldı.

ALES 3 SINAV SONUÇLARI 9 ARALIK’TA AÇIKLANIYOR

Sınav sonuçları 9 Aralık’ta açıklanıyor. Sınav sonuçlarına adaylar sonuc.osym.gov.tr adresinden ilgili tarihlerde T.C. kimlik numaraları ve ÖSYM şifreleriyle erişim sağlayabilecekler.

SINAV SORULARI VE CEVAPLARI YAYIMLANDI

Sınav soruları ve cevapları yayımlandı. ALES soruları ve cevap anahtarı için TIKLA. Mobil uygulamamızı indirerek son gelişmeleri ücretsiz takip edebilirsin. İndirmek için TIKLA

PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIYOR?

ÖSYM tarafından paylaşılan kılavuza göre ALES puanlarının nasıl hesaplanacağı da belli oldu. Resmi kılavuzda puanlamayla ilgili, “Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın cevap kâğıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.” bilgilendirmesi yapılırken, ayrıca şu ifadelere yer veriliyor: