kış lastiği uygulamasıkış lastiği uygulaması

Zorunlu kış lastiği uygulaması için geri sayım sona eriyor. Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık’ta başlıyor. Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, araç sahiplerinin kış lastiği takmama cezasının 1 Ocak’tan itibaren zamlanacağını belirtirken , yeni rakamın 2 bin 534 TL’ye çıkması bekleniyor.

Apaydın, “Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan yabancı ve yerli plakalı araçlar, kış lastiği takmak zorundalar. 1 Aralık itibariyle başlayacak kış lastiği zorunluluğunun tarihi sıcaklıklara göre il valileri tarafından belirlenir. Kış lastiği zorunluluğuna uymayan aracın işletenine 846 TL idari para cezası verilir.Kış lastiğinin derinliği kamyon, çekici, tanker ve otobüslerde 4 mm’den, kamyonet, minibüs ve otomobil türü araçlarda 1,6 mm’den az olamaz. Öte yandan patinaj zinciri bulunması veya kullanılması kış lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmaz. Kış lastiklerinin yanaklarında, (M+S) veya kar tanesi veya her iki işarette bulunur. Aynı dingil üzerinde içte yer alan lastiklerde sırt deseni uygunluğu kontrol edilir. Lastikler kaplama ise diş derinliği ve sırt deseninin kış lastiğine uygun olması zorunludur. Havanın soğuması ile normal lastikler sertleşir ve yola tutunması zorlaşır” ifadelerini kullandı.

Apaydın ayrıca , “Zorunlu uygulamanın başlamasından önce yoğunluk yaşanmaması için vatandaşlarımız araçlarına daha önceden kış lastiği takmalıdır. Özellikle kışa girerken herkes araç muayenesini, bakımını en doğru şekilde yaptırmalı, aracın kışa hazırlığı külfet gibi görülmemeli. Hepimizin can ve mal güvenliği için kış lastiğinin ve araç bakımının önemi büyüktür” dedi.

YENİ YILDA 2 BİN 534 TL BEKLENİYOR

Yeni yılla birlikte kış lastiği taktırmama cezalarının yeniden değerleme oranları nedeniyle 846 TL’den 2534 TL’ye yükseltilmesi bekleniyor.