Zeytinyağı Fiyatları Zamlanıyor

Zeytinyağı fiyatları ne kadar zamlanacak? Son dakika açıklamaları geldi. Zeytin hasadının bazı bölgelerde başlamasıyla birlikte, Zeytincilik alanında hem üretici fiyatları, hem rekolte hem de tüketiciye fiyatların nasıl yansıyacağı merakla bekleniyor.

BloombergHT canlı yayınına katılan Edremit Körfezi Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Federasyonu Başkanvekili Dr. Dilşan Oktay, zeytinyağı fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dr. Dilşan Oktay, rekolte beklentilerinin yüksek olduğunu , bu senenin Zeytin bakımından verimli geçeceğini belirterek “Bu sene geçen yıllardakine nazaran daha güzel rekolte beklentisi var. Ağaçlar keyifli. Ülkemizde ve dünyadaki ekonomik kaygılar nedeniyle biraz kaygılıydık. Ağaçlar keyifli. Güzel bir sezon bizi bekliyor. Bazı arkadaşlarımız hasada başladılar. Fabrikalardan sıkım haberleri geliyor.” dedi.

Dr. Oktay daha sonra şu şekilde konuştu:

Fransa’da verim düşüşünden bahsediliyor. Türkiye ve Yunanistan’da aksine güzel bir sezon geçiriliyor. Ben bu yıl gözlemlediğim kadarıyla , geçtiğimiz yıllardan gelen birikime dayanarak söylüyorum. Evet maliyetler yükseldiği için üreticiler endişeliler. En çok emek verilen kısım hasat kısmı. Hasat silkim makineleri kullanılıyor.

MALİYETLERDE CİDDİ ARTIŞ VAR

Arazilerin tamamı düz İspanya’daki gibi değil. Zeytin arazileri çok parçalı hasat maliyetleri yüksek oluyor. Yevmiyeler de arttı biliyorsunuz. Kadın-Erkek arasında da yevmiyelerde oynama var. Kadınlara 150, Erkeklere 200 gibi. Duruma göre maliyetler 350 TL’ye kadar çıkıyor. Maliyetlerde ciddi artış var. Hasat kısmında kullanılan araç gerecin masrafları var. Biliyorsunuz mazotun litresi 27 liraya geldi. Kariyerbankasi.net

Zeytinyağı teneke kısmında ciddi artışlar var. Geçen yıl 10-11 liraya alınan 5 litrelik teneke 28-30 liradan, çoklu yapımda 25-27 liradan yapılıyor. Cam şişelerle ilgili de sıkıntılar var. Bunun sinyalleri daha önce vardı. Bu kadar net hissedileceğini düşünmemiştim. Ciddi bir hammadde sıkıntısı var. Cam siparişi verseniz şu anda verseniz Şubat ayında temin edebileceklerini söylüyorlar. Ciddi hammadde sıkıntısı var. Kağıtlar da pahalı. Yarım litrelik şişe için ben bir fiyat istedim , etiket için 8 lira ayrı bir etiket maliyeti var. Gübre vesaire dolara euroya endeksli olduğu için ciddi artış yaşandı.

ZEYTİNYAĞI FİYATLARINDA CİDDİ ARTIŞ BEKLİYORUZ

Bu sene zeytinyağı fiyatları konusunda ciddi artış bekliyoruz. Geçen yıla göre bir buçuk iki kat artacak. Zeytinyağı var , ama kalitelisini bulmakla ilgili sıkıntı var. Maliyetlere bakıldığında 80 liradan toptan konuşuluyor. Naturel sızma zeytinyağından bahsediyoruz. Geçenlerde bu 65-67 TL civarındaydı. Bu fiyat kesinlikle yükselir.

%d blogcu bunu beğendi: