TBMM Nisan Ayında Yoğun Mesai Yapacak.TBMM'nin nisan ayında yoğun mesai yapacağı bildirildi. Enerji ve Turist Rehberliği Alanlarında Düzenlemeler İçeren İki Kanun Teklifi Genel Kurulun gündemine gelecek.

TBMM Nisan Ayında Yoğun Mesai Yapacak.

TBMM’nin nisan ayında yoğun mesai yapacağı bildirildi. Enerji ve Turist Rehberliği Alanlarında Düzenlemeler İçeren İki Kanun Teklifi Genel Kurulun gündemine gelecek.

Enerji ve Turist Rehberliği Kanun Teklifleri

Enerji alanında Maden Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne göre, yerli üretim ve ithal doğal gazın sıvılaştırılarak LNG olarak pazarlanabilmesine olanak sağlanacak.

Enerji Verimliliği ve Destekleme

Enerji verimliliğini artırmak amacıyla hazırlanan projeler, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından belirli bir destekleme oranında desteklenecek.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Yenilenebilir enerji kaynak alanı olarak belirlenen bölgelerde, imar planı yapılmaksızın yenilenebilir enerji üretim santralleri kurulabilecek.

Elektrik Hizmetleri

Olağanüstü hal kararı alınan veya afet bölgesi kabul edilen yerlerde, elektrik hizmetlerinin kesintisiz sağlanması için geçici süreli elektrik enerjisi talepleri karşılanacak.

Turist Rehberliği ve Seyahat Acenteleri Düzenlemeleri

Turist Rehberliği Meslek Kanunu ve Seyahat Acentaları Kanunu’nda yapılan değişikliklerle, yabancı dil yeterliliği koşulu ve seyahat acentelerinin işleyişi üzerinde düzenlemeler getirilecek.

Kripto Varlıklara İlişkin Kanun Teklifi

AK Parti’nin Meclis’e sunmayı planladığı kripto varlıklara ilişkin kanun teklifi de nisan ayında gündeme gelecek.

Yeni Anayasa Çalışmaları

Nisan ayında TBMM’de yeni anayasa çalışmalarına başlanması bekleniyor, bu süreçte tüm siyasi partilerin görüşlerine başvurulacak ve genel bir çerçeve belirlenecek.