TOKİ Sosyal Konut Rekor BaşvuruTOKİ Sosyal Konut Rekor Başvuru

Sosyal konut projesinde başvuru sayısı günden güne artıyor.

Dar gelirlilere yönelik konut kampanyası kadar arsa ve işyeri başvuruları da yoğun ilgi görüyor.

Hükümet , dar gelirli vatandaşların konuta erişimini kolaylaştırmak ve konut piyasasındaki sıkıntıların önüne geçilebilmesi amacıyla sosyal konut projesini başlatmıştı. Projeye yoğun ilgi sürüyor.

Sosyal konut projesine başvuru 7,5 milyona ulaştı. Bu başvurulardan 4,4 milyonu onaylanmış durumda.

Arsa başvurularında 67 bin, ilk işyeri başvuruları 20 bin civarında.

Sosyal konut projesi , yükselen konut fiyatlarını düşürecek mi?

Buna dair Çevre , Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, “Biz projeyi duyurduğumuz andan itibaren kira ve ev fiyatları durmaya başladı. Artışlarda düşmeleri görüyoruz. İleri zamanlarda düşüşler kaçınılmazdır” şeklinde konuşmuştı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KABİNE SONRASI DUYURMUŞTU

Cumhurbaşkanı Erdoğan sosyal konut projesiyle ilgili şunları söylemişti:

CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK SOSYAL KONUT PROJESİ

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olan bu kampanyamıza olan yoğun ilgi bizi daha büyük adımlar konusunda cesaretlendirdi. İlk etaptaki 250 bin olan konut sayısını 2028 sayısına kadar 500 bine tamamlayacağımızı söylemiştik. 250 bin konutumuzu 2 yıl içinde hak sahiplerine teslim edeceğiz. Konut inşası amaçlı arsa sayısını 1 milyona çıkarma kararını bir süre önce duyurmuştuk.

ARSA YERLERİNİN YÜZDE 40’I ŞEHİR MERKEZLERİ OLACAK

Bakanlığımızın yaptığı çalışmayla 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon arsa ile ilgili hazırlıkları tamamladık. Hangi şehirde, nerede, altyapı yapılmak suretiyle bu arsaları da hazırladık. Arsa yerlerinin yüzde 40 şehir merkezi, yüzde 60 ilçelerde olacak şekilde hazırladık.

TOKİ KONUT AMAÇLI ARSALAR HANGİ ŞEHİRLERDE NE KADAR PLANLANDI?

Konut amaçlı arsaların 50 bini İstanbul, 100 bini Ankara, 25 Bin İzmir, 45 bin Gaziantep, 55 bin Konya, 25 Bin Kayseri, 30 bin Diyarbakır’da olacak şekilde planlandı.

TOKİYE HEM KONUT HEM ARSA İÇİN BAŞVURU YAPILABİLİYOR

Vatandaşlarımız hem arsa hem konut için başvuru yapabilir. Ancak kurada ikisi birden çıkarsa sadece birini tercih edebilir. Amacımız, milletimizin olanı milletimize vererek insanımızı en uygun şartlarda , gönül huzuru içinde oturacakları eve kavuşmaktır.

Arsaları çok uygun fiyatla vatandaşlarımıza sunmakla kalmayıp, bir an önce evlerini yapabilmelerine de destek vereceğiz. Bu projeye müşterek parselleri de dahil ediyoruz.

KONUT AMAÇLI ARSA VE İŞYERLERİ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI

Konut amaçlı arsaların ve iş yerlerinin başvuruları bugün itibariyle alınmaya başlandı. Planları onaylanan il ve ilçelerdeki hak sahibi vatandaşlarımız arsa tapularını aralık ayından itibaren alabilecekler. Arsa tapularının tamamının dağıtımı 2 yılda bitecek.

MÜSTAKİL PARSELLER 192 BİN 500 TL’DEN

Müstakil parseller 192 bin 500 TL’den başlayan fiyatlar, 1604 TL’den başlayan taksitler ve 10 yıla varan vadelerle TOKİ’nin faizsiz ödeme modeliyle vatandaşlarımıza satılacak.

Hisseli parsellerin ödemesi 112 bin 500 liradan ve taksitleri de 937 liradan başlayacak şekilde belirlendi.

Sosyal konutlarımızın inşasına 25 Ekim’de Ankara, Afyon, Amasya, Aydın, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa , Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak illerimizdeki 5 bin konutun temelini atarak başlıyoruz. Diğer illerimizde de temeller hızlıca atılacak.

50 bin iş yerinin ilk etabının inşasına 28 ilimizde 10 bin işyeri temelini atarak başlıyoruz. Bu işyerleri 350 bin liradan başlayan fiyat 2 bin 633 liradan başlayan taksit ve 10 yıla varan vadeyle esnaflarımıza sunulacaktır. Sadece bu işyerlerin istihdama katkısının 100 bini bulması bekleniyor.

TOKİ’nin 2003 yılından bu yana ülkemize kazandırdığı konut sayısı 2 milyonu bulacak.