Memur ve Emeklilerin zam Kararı Resmi Gazete'de Yayımlandı.Memur ve memur emeklileri için 2024 ve 2025 yılı zam oranlarını belirleyen Hakem Kurulu kararı sonunda Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu karar, uzun bir süreç sonucunda, taraflar arasındaki anlaşmazlık nedeniyle Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun devreye girmesiyle alındı. İşte detaylar:Memur ve Emeklilerin zam Kararı Resmi Gazete'de Yayımlandı.

Memur ve Emeklilerin Zam Kararı Resmi Gazete’de Yayımlandı.

Memur ve memur emeklileri için 2024 ve 2025 yılı zam oranlarını belirleyen Hakem Kurulu kararı sonunda Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu karar, uzun bir süreç sonucunda, taraflar arasındaki anlaşmazlık nedeniyle Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun devreye girmesiyle alındı. İşte detaylar:

Ekonomiye dair son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için TIKLA ÜCRETSİZ İNDİR.

Uzun Pazarlık Süreci

Süreç, 1 Ağustos’ta başladı ve Kamu İşveren Heyeti ile memur temsilcileri pek çok kez pazarlık masasında bir araya geldi. Ancak 2024 ve 2025 dönemini kapsayan maaş zammıyla ilgili taraflar arasında anlaşma sağlanamadı.

Hakem Kurulu Kararı

Bu aşamada devreye Kamu Görevlileri Hakem Kurulu girdi ve 31 Ağustos’ta kararını açıkladı. Karara göre, 2024 yılı için memurlara %15 artı %10, 2025 yılı için ise %6 artı %5 zam yapılmasına karar verildi. Ayrıca, enflasyon farkının 6’şar aylık dönemler halinde ödenmesi de kararlaştırıldı.

Koruyucu Yaklaşım Vurgusu

Kararın ardından hükümet cephesinden gelen açıklamada, bu zam kararının, sosyal devlet anlayışı çerçevesinde çalışanların enflasyona karşı korunmasını sağlamak amacıyla alındığı vurgulandı.

Zam Kararı Yürürlükte

Memur maaş zam oranları, 11 kişiden oluşan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’ndaki 6 üyenin oyu ile kabul edildi. Belirlenen bu oranlar sadece memurları değil, aynı zamanda 65 yaş aylığı ile engelli ve evde bakım maaşları üzerinde de etkili olacak. Toplu Sözleşme metninde ise 3 bin 600 ek gösterge verilmesi, kıyafet yardımı ve yiyecek tutarlarının güncellenmesi gibi pek çok yeni düzenleme de yer aldı.

Kararın Yürürlük Tarihi

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun kararı son olarak Resmi Gazete’de yayımlandı ve böylece karar kesinleşti. Bu zam kararı 1 Ocak 2024’ten itibaren başlayarak 2 yıl boyunca geçerli olacak. Bu tarihten itibaren memur ve memur emeklileri belirlenen oranlarda zam alacaklar.

KARİYERBANKASİ.NET