burs ve öğrenim kredisiburs ve öğrenim kredisi

Gençlik ve Spor Bakanlığı KYK Burs ve Öğrenim kredisi başvuruları başladı. Başvuru işlemleri e-Devlet şifreleriyle https://www.turkiye.gov.tr/kyk-krediburs-basvurusu adresinden gerçekleştiriliyor.

Yeni burs haberlerini mobilden ücretsiz takip için TIKLA ve İNDİR.

GSB’den yapılan açıklamada KYK burs ve öğrenim kredisi başvurusu esnasında dikkat edilmesi hususlar şu şekilde sıralandı:

KYK BURS VE ÖĞRENİM KREDİSİ BAŞVURU SIRASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

• Burs / Kredi başvurusunda bulunan öğrencilerin beyanlarının doğruluğu, T.C.
Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından kamu
kurum ve kuruluşları nezdinde araştırılacaktır. Beyanlarınızın doğru olmadığının
tespit edilmesi halinde burs / kredi hakkınız iptal edilecektir.

 • İnteraktif başvurunuzu yaparken her alanı dikkatlice inceleyiniz.
 • Hatalı, eksik bildirim, gerçeğe aykırı beyan; burs / kredi almanızı engeller.
 • Bir öğrenci aynı anda hem burs hem kredi alamaz.
 • Bekar öğrenciler anne ve/veya babasının (evli öğrenciler ise kendilerinin ve/veya eşlerinin) aylık
  net gelirini tam ve doğru olarak yazmalıdır.
 • YÖKSİS (Yüksek Öğretim Kurumu Bilgi Sistemi) üzerinde öğrenim bilgilerinizin doğruluğunu kontrol
  ediniz. (Hazırlık bilginiz, sınıfınız, kayıt dondurmanız, yüksek lisans öğrencisi iseniz sınıfınızın ders
  veya tez aşaması olup olmadığı…)
 • Genel Müdürlüğümüz tarafından yapılacak bilgilendirmeler e-posta ve SMS üzerinden olacağından
  e-posta ve cep telefonu numaralarının doğru, aktif ve güncel olması gerekmektedir.
 • Başvuru bitim tarihine kadar başvuru bilgilerinizde güncelleme yapabilirsiniz.
 • Yurtdışında yükseköğrenim gören öğrenciler, başvuru sırasında beyan ettiği öğrenci bilgilerini
  içeren öğrenci belgesinin çıktısını alarak yurt dışı temsilciliklerinde bulunan Eğitim Müşaviri/Eğitim
  Ataşeliği veya Konsolosluklarda “Özel Öğrenci Dosyası” açtırarak ” Özel Öğrenci Tanıma Fişi “
  düzenlettirmeli ve Özel Öğrenci Tanıma Fişi belgesini 30 Kasım 2022 tarihine kadar
  https://kredibursbelgeislem.gsb.gov.tr adresinden sisteme yüklemeli ve belge aslını “T.C. Gençlik
  ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü Kredi ve Burs Hizmetleri Daire Başkanlığı
  Söğütözü Mah. 2176 Cadde No:25 ÇANKAYA/ANKARA” adresine ulaştırmalıdır. “Özel Öğrenci
  Tanıma Fişi” belgesi sisteme yüklenmeyen ve Genel Müdürlüğümüze ulaştırılmayan başvurular
  değerlendirmeye alınmaz.
 • Belirtmiş olduğunuz öğrenim bilgilerinizde eksiklik veya hata olmadığını kontrol ediniz.
 • Burs ve kredi almaya hak kazanan öğrencilere ait bilgiler https://sonuc.gsb.gov.tr internet
  adresinden öğrenilebilecektir. Ayrıca adrese herhangi bir tebligat yapılmayacaktır.
 • Başvuru sonuçları açıklandıktan sonra öğrencilerin e-Devlet üzerinden taahhütname onayı
  yapmaları gerekmektedir. Taahhütname onayı yapmayan öğrencilere (özel durumu olan öğrenci
  olsa dahi) ödeme yapılmaz.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 eğitim öğretim yılı için GSB Burs ve Öğrenim Kredisi başvurularının başladığını sosyal medya hesabından duyurdu. Başvurular, 17 Kasım Perşembe günü saat 23.59’a kadar e-Devlet üzerinden alınacak.

2022-2023 eğitim öğretim yılı için GSB Burs ve Öğrenim Kredisi başvuruları başladı. Başvurular, 17 Kasım Perşembe günü saat 23.59’a kadar e-Devlet üzerinden alınacak.

İlk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan öğrenciler ile hâlen bir yükseköğretim programına devam eden ara sınıf öğrencileri ve yurt dışında öğrenim gören Türk vatandaşları burs/kredi başvurusunda bulunabilecek.

Son gün 17 Kasım

17 Kasım Perşembe günü saat 23.59’a kadar devam edecek olan Burs ve Öğrenim Kredisi başvuruları e-Devlet üzerinden alınacak. Başvuru bilgilerini değiştirmek isteyen öğrenciler, yine bu tarihe kadar e-Devlet üzerinden bilgilerini güncelleyebilecek.

Başvuru sırasında öğrencilerin beyan ettiği ekonomik, sosyal ve başarı durumuna ilişkin bilgiler, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından kamu kurumları aracılığıyla teyit edilecek. Yapılan değerlendirme sonucunda mevzuata uygun olan öğrencilere burs ya da öğrenim kredisi tahsis edilecek.

Öğrenim bilgileri doğru olmalı

GSB Burs ve Öğrenim Kredisi başvuruları, e-Devlet’te yer alan Yükseköğretim Bilgi Sistemi’ne (YÖKSİS) kayıtlı öğrenim bilgilerine göre alınacağı için öğrencilerin YÖKSİS’teki öğrenim bilgilerinin doğru ve eksiksiz olması gerekiyor.

Öğrencilerin başvuru sırasında herhangi bir sorun yaşamaması için öncelikle e-Devlet’e girerek okul/bölüm bilgilerini kontrol etmeleri, bilgilerinde hata olan öğrencilerin üniversitenin öğrenci işleriyle görüşerek durumlarını YÖKSİS üzerinden güncellemeleri gerekiyor.

Başvuru sırasında yanlış beyanda bulunan öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılacak.

Özel durum beyanları elektronik ortamda kontrol edilecek

Başvuruda özel durum beyan eden öğrencilerin belge göndermesi gerekmiyor. Başvuru ekranında özel durum (şehit/gazi çocukları [şehit bekâr ise bekâr kardeşi/gazi bekâr ise kendisi], anne ve babası [her ikisi de] vefat edenler, tam teşekküllü devlet hastanesinden alınan sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olanlar, lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı sevgi evlerinde tamamlayanlar, Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar ve milli sporcular vs.) beyan eden öğrencilerin bilgileri Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından ilgili kamu kurum ve kuruluşu nezdinde web servisler aracılığıyla elektronik ortamda kontrol edilecek.

Başvuru işlemleri hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlar, Kurumsal İletişim Merkezi (444 0 472) ve GSBdestek Twitter hesabı üzerinden bilgi alabilecek.

Bakan Kasapoğlu: ‘’Sosyal bir hukuk devleti olma misyonumuzu burs ve kredilerde de gösteriyoruz’’

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 eğitim öğretim yılı için GSB Burs ve Öğrenim Kredisi başvurularının başladığını sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Bakan Kasapoğlu, Türkiye’nin sosyal bir hukuk devleti olma misyonunu en güçlü şekilde burs ve kredilerde de gösterdiğini vurguladı. Finansal altyapı, faydalanan öğrenci sayısı ve sürdürülebilirlik bakımından dünyada eşi benzeri olmayan Burs ve Öğrenim Kredisi imkânını da bu ülkenin gençlerinin hizmetine sunduklarını dile getiren Bakan Kasapoğlu, şöyle dedi:

“2004’ten bu yana 5,9 milyon gencimize 24 milyar 327 milyon lira burs, 2002’den bu yana 16,5 milyon gencimize 62 milyar 260 milyon lira kredi ödemesi gerçekleştirdik. 21 senede burs ve kredilerden faydalanan kişi sayısını 9 kat, ödenen tutarı ise 19 kat artırdık. 2002’de 45 lira olan burs rakamı, bugün lisansta 850, yüksek lisansta 1700 ve doktorada 2550 lira seviyesindedir. Sadece 2022’de, 506 bin 61 üniversite öğrencimize burs, 913 bin 887 üniversite öğrencimize ise öğrenim desteği kredisi sağladık.”

Bakan Kasapoğlu, öğrenim kredilerinde devrim niteliğinde bir adım atarak kredi geri ödemelerinde hesaplanan enflasyon tutarını ortadan kaldırdıklarını da hatırlatarak, ‘’Yani bundan böyle gençlerimiz, üniversite eğitimleri boyunca kullandıkları kredi tutarı kadar meblağı, sadece ana parayı geri ödeyerek borçlarını kapatabilecek. Herhangi bir enflasyon farkı, ÜFE, TÜFE farkı gibi bir ödeme yapmayacaklar. 21 senede yapılan sessiz devrimlerle gençleri Türkiye Yüzyılı’nın ana aktörü yapacak yolun patikalarını meydana getirdik. Bu süreci ilmek ilmek işledik” diye konuştu