Küresel Piyasalar Yoğun Veri Takvimine Hazır.Geçen hafta ABD'de açıklanan veriler, ülke ekonomisinin sağlam bir duruş sergilediğini gösterdi ve bu durum "yumuşak iniş" senaryolarını destekledi. Ayrıca, dünya çapında şirket karları beklentileri aşmaya devam etti, bu da yatırımcıların risk iştahını artırdı.

Küresel Piyasalar Yoğun Veri Takvimine Hazır.

Geçen hafta ABD’de açıklanan veriler, ülke ekonomisinin sağlam bir duruş sergilediğini gösterdi ve bu durum “yumuşak iniş” senaryolarını destekledi. Ayrıca, dünya çapında şirket karları beklentileri aşmaya devam etti, bu da yatırımcıların risk iştahını artırdı.

Teknoloji şirketlerinin dördüncü çeyrek bilançolarının tahminleri aşmasıyla birlikte, geçen hafta New York borsasında yeni zirveler görüldü. Ancak, yarın açıklanacak enflasyon verisinin piyasalarda oynaklığı artırabileceği öngörülüyor.

ABD’de enflasyon verilerinde revizyon yapılması da dikkat çekiyor. Çalışma Bakanlığı, Tüketici Fiyat Endeksi’nde aralık ayındaki artışı düşürdü. Bu revizyon, Fed’in faiz oranlarını düşürmeye başlamak için enflasyon baskılarının azaldığına dair daha fazla kanıt arayanlar için olumlu bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Bu hafta, yoğun veri akışı ve Fed yetkililerinin açıklamaları yatırımcıların odak noktasında. Piyasalarda, Fed’in martta faizleri sabit bırakma olasılığının yüzde 83, mayısta ise faiz indirimine başlama olasılığının yüzde 63 olduğu fiyatlandırılıyor.

ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi ve dolar endeksi, haftaya sabit bir başlangıç yaptı.

Altının ons fiyatı düşüş eğilimini dördüncü işlem gününe taşırken, Brent petrolün varil fiyatı son beş iş gününde artış kaydetmiş olsa da hafif bir düşüş yaşadı.

Bitcoin ise yedinci işlem gününde yükseliş trendini sürdürerek 49 bin dolara yaklaştı.

Geçen hafta, New York borsasında Nasdaq endeksi Kasım 2021’den beri en yüksek günlük kapanışını yaparken, S&P 500 endeksi de zirve tazeledi. Ancak, Dow Jones endeksi bir miktar düşüş kaydetti.

Avrupa’da, İtalya dışında borsalarda negatif bir seyir görülüyor. Bu hafta, Avrupa genelinde açıklanacak makroekonomik verilerin merkez bankalarının gelecekteki adımlarına işaret edebileceği düşünülüyor.

AB Konseyi, üye ülkeler ve Avrupa Parlamentosu arasında müzakere edilen yeni mali kurallarda uzlaşma sağlandığını duyurdu. Bu kurallar, üye ülkelerin kamu borçlarını ve bütçe açıklarını azaltmayı hedefliyor.

Avro/dolar paritesi, beşinci işlem gününde yükseliş trendini sürdürüyor.

Yurt içinde, Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi tüm zamanların en yüksek günlük ve haftalık kapanışını gerçekleştirdi. Dolar/TL ise yükseliş eğiliminde hareket etmeye devam ediyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın düzenlediği ihalelere gelen güçlü talep, Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk priminde düşüşe neden oldu.

Bugün, yurt içinde işsizlik oranı, yurt dışında ise ABD’de hazine bütçe dengesi verileri takip edilecek. Teknik olarak, BIST 100 endeksinde 9.100 ve 9.200 seviyeleri direnç, 9.000 ve 8.900 puan ise destek konumunda.

%d blogcu bunu beğendi: