kpsskpss

İptal edilen KPSS lisans ile ilgili YÖK İnceleme Kurulunca hazırlanan rapora dair konuşan Erol Özvar, “Soruların sızdırılıp sızdırılmadığına dair benim herhangi bir açıklamam söz konusu değildir.” ifadelerini kullandı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda soru sızdırılması iddiaları nedeniyle iptal edilip daha sonra tekrar uygulanan KPSS ile ilgili konuşan Özvar şunları söyledi:

Ön incelemenin sonucunda iddiaların içeriği, ağırlığı ve sürecin yönetimi dikkate alınarak kusur veya ihmali olduğu kanaatine varılan kimselerle sınırlı olarak yargılama izni verilmiştir.

Bu değerlendirmeler çerçevesinde kamuoyuna yansıyan iddialardan bire bir aynı olduğu iddia edilen sorulara ilişkin araştırma yapılmış, bire bir aynı olduğu yönünde sosyal medyada, bir internet sitesinde, haberlerde çıkmış 11 soru, ÖSYM’den alınan soru kitapçığı ile karşılaştırılarak sorularla alakalı incelemeler tamamlanmıştır.

Bu incelemeler içerisinde, coğrafya alanından 3, tarih alanından 1, Türkçe alanından 5, matematik alanından 1, eğitim bilimleri alanından 3 soru için, alan uzmanı, ölçme değerlendirme uzmanından oluşan ikişer kişilik bilirkişi heyetlerine inceleme yaptırılarak bilirkişi raporları alınmıştır.

Soruların sızdırılıp sızdırılmadığına dair benim herhangi bir açıklamam söz konusu değildir.

Sınavın soru havuzu yenilenmiştir. 1300 öğretim üyesi, 10 binin üzerinde yeni soru hazırlamak suretiyle yeni soru havuzu oluşturulmuştur.