Konut krizinde sıkıntılar artıyor, boş ev sayısı da... Konut krizi nedeniyle kira fiyatları fırlarken, boş ev sayısı da artış gösterdi.

Konut krizinde sıkıntılar artıyor, boş ev sayısı da…

Yüzde 25 sınırında takılmamak ve daha pahalıya ev kiralamak mülk sahipleri, evlerini kiralamaktan vazgeçerken, İstanbul’daki boş ev sayısı 400 bini aştı.

Metrekare Başına Kiralık İlan Fiyatlarındaki Artış

İyi Parti Kalkınma Politikaları Başkanı ve İzmir 1. Bölge milletvekili adayı Prof. Dr. Ümit Özlale, Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) verilerine dayanarak, kiralık ilan fiyatlarının metrekare başına geçen yıla oranla ülke genelinde yüzde 157 arttığını ifade etti. Özlale, bu artışın iki yılda yüzde 474’ü bulduğuna dikkat çekti.

Ücret Artışlarına Kıyasla Kira Ortalamaları

Kira artışlarının, ücret artışlarının çok üzerinde olduğunu belirten Prof. Dr. Özlale, “Türkiye’de yaşanan bir barınma krizidir” ifadelerini kullandı.

Yüzde 25’lik Kira Artışı Sınırının Etkileri

Yüzde 25 ile sınırlı kira artışını ve bu düzenlemenin uzatılmasını ele alan Prof. Dr. Özlale, “Kiraların daha da artacağını düşünen ve yüzde 25 sınırına takılmak istemeyen mülk sahipleri, evlerini boş tutmaya başlıyor” dedi.

İstanbul’da Boş Ev Sayısının Artışı

TÜİK rakamlarına göre, enflasyonun yüzde 50-60 olduğu bir ortamda, kira artışlarına yüzde 25 üst sınır getirilmesi durumunda, kira sözleşmelerinin kayıt dışına geçeceğini belirten Prof. Dr. Özlale, bu durumun insanları evlerini kiralamaktan alıkoyduğunu ifade etti. Özlale, bu sebeplerden dolayı İstanbul’daki boş ev sayısının 400 bini aştığını söyledi. Özlale, daha önce kiralara ilişkin yaptığı açıklamada boş ev tutmanın bir yaptırımı olması gerektiğini, vergi önlemi getirilerek mülk sahiplerinin konutlarını kiralamaya teşvik edilebileceğini söylemişti.

EMLAK DÜNYASINA DAİR SON DAKİKA HABERLERİ İÇİN TIKLA VE İNDİR.

%d blogcu bunu beğendi: