iş arama yardımıiş arama yardımı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardımlar kapsamında iş arayanlara maddi yardım yapıyor. İŞKUR tarafından iş görüşmesine giden sosyal yardım kullanıcıları bu yardımdan faydalanabiliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi internet sayfasında yayımlanan açıklamaya göre İşe yönlendirme yardımı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyetince belirleniyor. İlgili sosyal yardımdan faydalanmak için belirlenen şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. 18-55 yaş aralığında olan ve SYDV’ler tarafından çalışabilir durumda olan sosyal kullanıcılardan olmanız gerekmektedir.

İŞE YÖNLENDİRME YARDIMI NEDİR?

maddi yardım

İşe Yönlendirme Yardımına Başvuru yapan vatandaşlar, iş görüşmelerine giderken yaptığı masraflar ( yol parası, traş ücreti vb), Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından karşılanıyor.

Yönlendirme Yardımı Başvuru Şartları

  • 18 yaşından büyük olmak,
  • 55 yaşından küçük olmak,
  • Çalışabiliyor durumda olmak,

Yönlendirme Yardımı Başvuru Yeri ve Tutarı

Kişinin işe yönlendirildiği bilgisi İŞKUR tarafından Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi‘ne bildirildikten sonra 30 gün içerisinde ikametgahının bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyetince 1 yıl içinde; azami 3 defa olmak üzere aylık net asgari ücretin en fazla %10’una kadar yardım verilmektedir.

İşe yönlendirme yardımı ile ilgili daha fazla detay için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın resmi internet sitesini https://www.aile.gov.tr/sygm/programlarimiz/sosyal-yardim-programlarimiz/ ziyaret edebilirsiniz.

KARİYERBANKASİ.NET – İSTANBUL