Mikroçip zorunluluğuMikroçip zorunluluğu

Evcil hayvanlar için mikroçip zorunluluğu konusunda yeni uyarılar geldi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, evcil hayvanlara mikroçip takılarak kimliklendirilmesi ve hayvanların kayıt altına alınması uygulamasında son tarihin 31 Aralık 2022 olduğunu hatırlattı.

Tarım ve Orman Bakanlığınca 2018 yılında başlatılan, hayvanın ismi, pasaport numarası, tür, ırk , cinsiyet, renk, doğum tarihi, hayvan sahibinin ismi, bulunduğu il-ilçe gibi bilgiler ile acil durumlarda ulaşılacak kişi bilgilerinin yer aldığı ‘Ev Hayvanı Kayıt sistemine’ başvuru sürecinin 31 Aralık‘ta sona ereceğini hatırlattı.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞINDAN MİKROÇİP ZORUNLULUĞUNA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Hayvanını kayıt altına almayanların 1634 TL ceza alacağı sisteme ilişkin yapılan Bakanlık açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

1 Ocak 2021’de başlayan uygulama kapsamında bugüne kadar 162 bin 75 kedi, 231 bin 685 köpek, 11 gelincik olmak üzere toplam 393 bin 771 ev hayvanına mikroçip takıldı. Ev Hayvanı Kayıt Sistemi (PETVET) ile can dostlarımızı kimliklendiriyor, kayıt altına alıyoruz. Bu işlemler, il ve ilçe tarım müdürlüklerimiz ile veteriner hekimler tarafından yapılmaktadır. Son başvuru tarihi: 31 Aralık 2022.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Evcil hayvanlar için mikroçip zorunluluğu konusundaki düşüncelerinizi sayfanın altındaki yorum kısmı vasıtasıyla bizlerle ve diğer ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

KARİYER BANKASI