AYÇİÇEK ZAMAYÇİÇEK ZAM

Rusya’nın Ukrayna hubunatını dünya pazarına ulaştıran Karadeniz tahıl anlaşmasını askıya almasının ardından Türkiye’nin ithalat faturasının kabarması ve iç piyasada yeni zamlar meydana gelebilir.

Yeni Akit’teki habere göre; TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez, Rusyanın kararı sonrası buğday fiyatlarındaki artışın sürmesinin beklendiğini belirtirken, iç piyasada buğdaya dayalı tüm gıda ürünlerinde de zam meydana gelebileceğini söyledi. Suiçmez, sadece buğday değil, gübre, ayçiçeği, mısır ve arpada da sıkıntılı bir sürecin meydana gelebileceğini söyledi.

Suiçmez, “Rusya’nın tahıl anlaşmasını askıya alma kararı, ithalat faturasının oldukça kabarık bir döneme denk geldi. Bu faturanın daha da kabaracağı açık. Böyle bir ortamda tahıl koridorunun sonlanması, Türkiye’nin buğday maliyetini artırarak buğdaya dayalı tüm gıda ürünlerinde zamları gündeme getirecek. Yaşanan sorun buğday ile sınırlı kalmayacak. Ayçiçeği, mısır ve arpa yine Ukrayna’ya bağımlı olduğumuz ürünler ve gübrede de bizi sıkıntılı günler bekliyor “şeklinde konuştu.