ABD'nin JOLTS açık iş sayısı, Nisan ayında piyasa beklentilerini aşan bir performans göstererek, 10 milyon 103 bin seviyesine ulaştı.ABD'nin JOLTS açık iş sayısı, Nisan ayında piyasa beklentilerini aşan bir performans göstererek, 10 milyon 103 bin seviyesine ulaştı.

ABD’nin JOLTS açık iş sayısı, Nisan ayında piyasa beklentilerini aşan bir performans göstererek, 10 milyon 103 bin seviyesine ulaştı.

Nisan Ayı İstatistikleri Açıklandı

ABD Çalışma Bakanlığı’nın duyurduğu Nisan ayına ait JOLTS açık iş sayısı verilerine göre, Nisan’da bir önceki aya göre 358 binlik bir artış yaşandı ve toplam açık iş sayısı 10 milyon 103 bine ulaştı.

YURT DIŞI İŞ HABERLERİ İÇİN TIKLA İNDİR.

Beklentilerin Ötesine Geçti

Bu dönem için öngörülen açık iş sayısının 9 milyon 775 bin seviyesinde olması beklenirken, gerçekleşen sayı bu beklentiyi aştı. Mart ayında açık iş sayısı 9 milyon 745 bin seviyesindeydi.

Artış ve Azalış Gösteren Sektörler

Nisan ayında açık iş sayısında artış gösteren sektörler arasında perakende ticaret, sağlık ve sosyal yardım ile ulaşım, depolama ve kamu hizmetleri bulunuyor. Diğer taraftan, gayrimenkul ve kiralama, profesyonel ve ticari hizmetler ile konaklama ve yemek hizmetleri açık iş sayısında azalış yaşayan sektörler oldu.

İşe Alımlar ve İşten Ayrılanlar

Nisan ayında, işe alınanların sayısı 49 binlik bir artışla 6 milyon 115 bine çıktı. Aynı dönemde, isten çıkarılan ya da işinden ayrılanların sayısı ise 286 binlik bir azalışla 5 milyon 708 bine düştü.